Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to instytucja łącząca edukację, naukę, zabawę i sztukę. Celem jej działania jest budowanie wiedzy i umiejętności przez zabawę oraz angażowanie dzieci i młodzieży w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne.Centrum jest miejscem inspirującym, nowoczesnym i zapadającym w pamięć. To również zasługa intrygującej architektury obiektu, zlokalizowanego na terenie dawnego lotniska Czyżyny. Za projekt oddanego do użytku w 2024 roku budynku odpowiada niemiecko-polska pracownia architektoniczna Heinle, Wischer und Partner Architects.
Dynamiczna bryła przypomina ostry skalny załom, wyłaniający się spod powierzchni ziemi. Wrażenie to pogłębia ogród znajdujący się na spadzistym dachu budynku. Industrialne, surowe wnętrze, pełne betonowych płaszczyzn mieści ekspozycję stałą, laboratoria, centrum konferencyjne, parking podziemny, biura, restaurację, kawiarnię. Budynek otacza rozległe założenie ogrodowe, stworzone w duchu zachowania naturalnego krajobrazu i bioróżnorodności, a na jego dachu znajduje się oprócz ogrodu taras widokowy.
Zadaniem projektantów z Kolektyf było stworzenie i realizacja zewnętrznego i wewnętrznego oznakowania obiektu. Jako punkt wyjścia przyjęli oryginalną, nowoczesną formę budynku oraz jego funkcję. Stąd m. in. użyte w oznakowaniu białe, malowane, geometryczne kształty, stanowiące tła dla wayfindingowych napisów oraz kolorowe kwadratowe tła piktogramów, wyglądające nieco jak elementy tablicy układu okresowego pierwiastków. Kompozycje tych dwóch rodzajów elementów przypominają reflektor rzucające snopy światła – to dodatkowo kieruje uwagę użytkowników budynku na umieszczone tam informacje i wskazuje im właściwą drogę. By ułatwić poruszanie się licznych zwiedzających i uczestników warsztatów naukowych po obiekcie, projektanci postawili na zwięzłe, czytelne komunikaty oraz proste ikony. Na zewnątrz kolory zostały „odwrócone” by zachować jak najlepszą czytelność: wolnostojące tablice informacyjne są czarne, napisy białe, jedynie ikony na kolorowych kafelkach pozostają jednakowe.
We wnętrzach Cogiteon tłem dla oznakowania i wayfindingu są surowe, szare ściany z betonu architektonicznego. To także skłoniło projektantów by w wayfindingu wykorzystać, białe, poprawiające czytelność tła i kontrastowe, czarne napisy, wykonane krojem pisma Basier.
Wyraziste, czytelne ikony, brak zbędnych dekoracji, maksymalna czytelność oznaczeń – enviromental graphic w Cogiteon jest prosty i funkcjonalny. Jedynym bardziej ozdobnym elementem są customowe kaligraficzne ledony, które wskazują kasy obiektu, sklep i kawiarnię. Ten sam zaprojektowany przez zespół Kolektyf odręczny krój pisma pojawia się w oznaczeniach nazw sal konferencyjnych.